Reflexní terapie

Souvislost orgánů s životními tématy a ročními obdobími

Jaro

Játra, oči, páteř
Téma: Jak na nás působí emoce zlosti a žárlivosti – ale také laskavosti.

Léto

Srdce, tenké střevo, štítná žláza
Téma: Oheň v těle, radost a hormonální sféra.

Pozdní léto

Slinivka, slezina, žaludek, lymfatický systém
Téma: Zažívání potravy (fyzické i citové).

Podzim

Plíce, tlusté střevo
Téma: Dýchání čistého vzduchu, o tom co ještě „vydýcháme“, čistota těla, myšlenek a emocí.

Zima

Ledviny, močový měchýř, uši, pohlavní sféra
Téma: Voda, emoce strach ale i odvaha, hledání odpovědí v sobě, partnerské vztahy.

O mně a reflexní terapii

Kurz a školu reflexní terapie jsem absolvovala mezi roky 2005 a 2007 u manželů Patakyových (žáci pana Janči). Mou motivací bylo zlepšit obtíže, které jsem měla v té době se zády. „Reflexka“ mě přesvědčila a od té doby ji praktikuji na sobě a na svých klientech. Mou snahou je přiblížit tuto metodu, která je jednou z nejúčinnějších metod alternativní medicíny, všem, kteří budou mít zájem o její využití jak na sobě tak ve svém okolí či ve své praxi.

RT využívá skutečnosti, že všechny orgány nebo části těla mají svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidle. Tyto plošky reagují citlivě na každou dysfunkci orgánu zvýšenou citlivostí. Například když svůj hněv neventilujeme, ale takzvaně se zlobíme „dovnitř“, reaguje citlivě nejen ploška žlučníku na chodidle ale i orgán samotný. Plošku na chodidle tudíž musíme zklidňovat hlazením, pokud příliš bolí. Když cítíme tupou bolest v plošce – problém má vleklý charakter, využijeme tlumivý hmat a plošku stiskneme a několik vteřin držíme. Uvolní se tím i stah hladké svaloviny orgánu a nám se uleví. Dále je dobré své emoce zpracovávat jinými technikami a naučit se s nimi zacházet.

Kromě akupresury na chodidlech se v RT využívá ostatních reflexních bodů umístěných na krku, ruce, páteři a pánvi. Ulevuje tak od bolestí zad a uvolňuje psychické napětí. Je to výborný prostředek k tomu jak ihned pocítit úlevu. Dále používám dechová cvičení, cviky přímo na orgánové dráhy ze shiatsu, a relaxační metody.

Své poznatky čerpám zejména z knih manželů Patakyových: Reflexní terapie, Reflexní diagnostikaReflexní terapie jako životní styl.